Lata 10.

Kadra zespołu na sezon 2010/2011

Sezon 2010/2011

Trener Tomasz Jankowski decyduje się przenieść do Szkoły Mistrzostwa Sportowego we Władysławowie, a drużynę Śląska przejmuje duet trenerski Grzegorz Krzak – Maciej Maciejewski. Okrzepnięci młodzi wrocławianie czują się na parkietach drugoligowych coraz pewniej, co choć w minimalnym stopniu przekłada się na wyniki. Ekipa nie jest już „chłopcem do bicia” w „Kosynierce” rzucając wyzwanie wszystkim przeciwnikom. W połowie rozgrywek do klubu wraca wychowanek klubu Adrian Mroczek-Truskowski, któremu nie powiodło się w ekstraklasowej Polpharmie Starogard Gdański. Skład opiera się na zdolnych juniorach starszych, którzy oprócz zbierania doświadczenia w II lidze, zdobywają mistrzostwo Polski w prestiżowej kategorii wiekowej U-20. W drużynie brylują młodzi obiecujący – Norbert Kulon, Tomasz Bodziński, Wojciech Leszczyński, Jarosław Zyskowski czy Paweł Nowicki. Ekipa z bilansem 11 wygranych i 19 porażek zajmuje 12 miejsce w stawce 16 II-ligowych drużyn. Sukces drużyny juniorów starszych zachęca firmę Dialog do trzyletniego sponsorowania sekcji koszykówki. Na konferencji prasowej do informacji publicznej podana zostaje informacja że nowym prezesem sekcji WKS-u zostaje Maciej Zieliński.

WKS Śląsk Wrocław - zdobywcy Pucharu PZKosz

WKS Śląsk Wrocław - zdobywcy Pucharu PZKosz. Fot. Anna Radomska

Sezon 2011/2012

Prezes Zieliński w nowej roli odnajduje się świetnie – klub na miesiąc przed startem rozgrywek II ligi ogłasza konferencję prasową, na której prezentuje wielu nowych sponsorów, informuje o podjęciu współpracy z mediami, przedstawia nowe cele, w końcu także nowe twarze klubu, którymi stają się ludzie ze Śląskiem związani od lat, we Wrocławiu uwielbiani. Szkoleniowcem jest wieloletni asystent Mieczysława Łopatki Rafał Kalwasiński, a filarami odrodzonej drużyny stają Mirosław Łopatka, Radosław Hyży oraz Adrian Mroczek-Truskowski. Śląsk w niczym nie przypomina zespołu z lat poprzednich. Nadal gra w „Kosynierce” lecz ambitne plany, sprawna organizacja i przede wszystkim świetna i efektowna gra powodują, że na mecze II ligi nagle zaczynają przychodzić tłumy. Śląsk, który opiera swój skład na wychowankach klubu czy zawodnikach, którzy niegdyś dla Wojskowych grali, demoluje kolejnych rywali w lidze oraz Pucharze Polskiego Związku Koszykówki. Śląsk w I rundzie przegrywa jedynie dwukrotnie, następnie ulega nieznacznie odwiecznemu rywalowi Stali Ostrów, by później zanotować serię 13 kolejnych meczów bez porażki. Pierwszy wielki sukces przychodzi w styczniu, kiedy to „Trójkolorowi” wygrywają turniej Final Four Pucharu PZKosz, pokonując mocarza I ligi Start Gdynia oraz gospodarzy z Ostrowa. Śląsk pewnie wywalcza sobie pozycję lidera po rundzie zasadniczej i w play-offach startuje w uprzywilejowanej sytuacji. W ćwierćfinale łatwo ogrywa GTK Gliwice 2:0. Niezapomnianych emocji dostarczył natomiast półfinałowy pojedynek z Pogonią Prudnik. Wrocławianie przegrywają pierwsze spotkanie na swoim parkiecie i jadą do hali Obuwnik z „nożem na gardle”. Doskonała końcówka w wykonaniu Norberta Kulona daje Wojskowym zwycięstwo i gra rozpoczyna się od początku. W trzecim decydującym starciu podopieczni trenera Kalwasińskiego nie mają już sobie równych, stawiając przysłowiową kropkę nad „i”. W finale, zgodnie z przedsezonowymi oczekiwaniami spotykają się ze Stalą Ostrów Wlkp. W rywalizacji do trzech wygranych Śląsk tylko raz uznaje wyższość rywali i już po czwartym meczu świętuje awans do 1. ligi.